Brusel 29. apríla 2017  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Garantovanie práv občanov, zachovanie úzkych vzťahov do budúcnosti a jednotu 27 členských štátov EÚ pri rokovaniach o odchode Spojeného kráľovstva z Únie dnes zdôraznil predseda Európskej rady Donald Tusk. Vyhlásil to pred začiatkom dnešného prvého formálneho summitu 27 členských štátov o brexite
Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk

“Potrebujeme jasné garancie pre všetkých občanov a ich rodiny na oboch stranách, ktoré ovplyvní brexit. To musí byť priorita číslo jeden,” uviedol Tusk. Dodal, že Európska komisia už pripravila presný zoznam práv približne troch miliónov občanov EÚ, ktorí žijú v Británii.
V duchu predošlých vyjadrení sa zmienil, že najprv je potrebné vyriešiť s Britániou odchod z Únie a až potom je možné hovoriť o nastavení vzťahov do budúcnosti. “Všetci chceme blízke vzťahy so Spojeným kráľovstvom, o tom niet pochýb,” skonštatoval europrezident.
Zároveň sa vyjadril za jednotu 27 členov Únie pri rokovaniach o brexite. Názorová jednota zatiaľ platí aj v názore na usmernenia pre brexit, ktoré budú na dnešnom summite schvaľovať lídri členských štátov. “Ja viem, že je to výnimočné, ale dúfam, že sa to nezmení,” zavtipkoval Tusk.
Dnešný prvý formálny summit 27 členov EÚ venovaný odchodu Spojeného kráľovstva by mal byť bezproblémový, pretože v návrhu usmernení spred mesiaca je podľa diplomatických zdrojov minimum zmien a návrh ako taký má všeobecnú podporu.
Ak dnes lídri usmernenia schvália, Európska komisia ich rozpracuje a pretaví do konkrétnych tematických usmernení, ktoré budú predstavovať mandát pre hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera.
Mandát na začiatok rokovaní bude ešte musieť schváliť Rada EÚ – teda členské štáty – na zasadnutí koncom mája. Potom bude mať Barnier právo začať rokovať s Londýnom, ale rozhovory sa začnú až po predčasných parlamentných voľbách v Británii, ktoré budú 8. júna.