Brusel 10. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)
 
Predseda Európskej rady Donald Tusk v pondelok oznámil, že Európska únia nebude s britskou vládou znova prerokúvať dohodu o tzv. brexite, informovala agentúra AP. Lídri EÚ sa však na summite EÚ koncom týždňa budú zaoberať aj možnosťami, ako Británii pomôcť dosiahnuť schválenie dohody

Na snímke Donald Tusk

“Dohodu – vrátane záložného plánu backstop – znovu prerokúvať nebudeme; sme však pripravení diskutovať o tom, ako Británii pomôcť k dosiahnutiu schválenia dohody,” oznámil Tusk na Twitteri.
Účastníci summitu sa tiež budú zaoberať pripravenosťou na možnosť odchodu Británie z EÚ bez dohody.
Lídri krajín EÚ sa stretávajú v Bruseli v dňoch 13. a 14. decembra. Témou rokovaní má byť okrem brexitu i migrácia a dlhodobý rozpočet EÚ.
 
Británia minula 96.000 libier na facebookové reklamy podporujúce Mayovej návrh
Britská vláda minula za uplynulý týždeň vyše 96.000 libier (106.400 eur) za reklamy na sociálnej sieti Facebook, vyzývajúce ľudí na podporu dohody o tzv. brexite, ktorú presadzuje premiérka Theresa Mayová. Informáciu priniesol v pondelok webový portál denníka The Guardian.
Reklamy obsahovali hashtag #BackTheBrexitDeal (podporte dohodu o brexite) a mali formu krátkych videozáznamov, ktoré odkazovali na oficiálnu stránku britskej vlády. Na stránke boli uverejnené informácie o ukončení členstva Británie v EÚ.
Reklamy financované z verejných zdrojov stáli vládu 96.684 libier a minulý týždeň boli zobrazené najmenej päť miliónkrát.
Videá boli prispôsobené tak, aby zasiahli rôzne typy užívateľov. Muži mali podľa The Guardian radšej reklamy, ktoré oznamovali, že návrh dohody pomôže Británii znížiť úroveň imigrácie.
Špeciálne vytvorené videá sa zase zameriavali na krajiny v rámci Spojeného kráľovstva: Škótsko, Wales a Severné Írsko.
 
Príspevok Tusk: EÚ nebude s Britániou znova prerokúvať dohodu o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.