Brusel/Helsinki 14. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Lehtikuva/Martti Kainulainen)

Predseda Európskej rady Donald Tusk požaduje rokovania o clách USA na dovoz ocele a hliníka.
Oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavádza 25-% clo na dovoz ocele a 10-% na dovoz hliníka, je podľa Tuska zlým signálom pre transatlantické vzťahy. “Namiesto toho, aby sme riskovali obchodnú vojnu, ktorú by zjavne rád viedol, mali by sme sa snažiť o prehĺbenie spolupráce.”

Na snímke Donald Tusk

Tusk uviedol, že rozumie Trumpovým sťažnostiam na vysoké clá a obchodné bariéry medzi USA a Európskou úniou (EÚ). “Mne sa to tiež nepáči.” A práve preto začala Únia pred rokmi rokovať so Spojenými štátmi o obchodných vzťahoch. “Teraz by sme sa mali vrátiť k týmto rokovaniam.” A parafrázujúc známe protivojnové heslo Trumpovi odkázal: “Make trade, nor war, Mr President” (Obchodujte, nebojujte, pán prezident.)
Európa a USA sú spojenci. “Dnes by som chcel zdôrazniť, že slobodný svet prekonal najťažšie desaťročia len vďaka tomu, že Európania a Američania boli skutočnými priateľmi,” uviedol Tusk. “Tak pestujme toto priateľstvo a nespochybňujme ho.”
EÚ stále dúfa, že získa od USA výnimku z cien na dovoz ocele a hliníka. Washington však Bruselu nič nesľúbil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.