Bondons 14. augusta 2018 (HSP/valeursactuelles/Foto:TASR/AP/ANSA-Gianluigi Basiliett)
 
Vo francúzskom školskom systéme  je omnoho viac prázdnin než u nás. Približne každé dva a pol mesiaca majú školáci minimálne týždeň voľna. Tým, že v krajine je 35 hodinový pracovný týždeň a firmy fungujú v  „normálnych“ pracovných časoch ako u nás  a všetky odpracované hodiny nad 35 hodín týždenne sa počítajú prakticky ako platené voľno, majú aj zamestnanci  takisto viac voľného času.

Ilustračné foto

Veľmi populárne  je tráviť dovolenku počas celého roka na tzv. gites, čo je rôzny druh ubytovania v súkromí. Často sú to prestavané hospodárske budovy, stodoly, chaty, obecné budov ale dokonca i zámky a hradné veže prerobené na apartmány. Sieť takýcho „gites“ je veľmi hustá po celej krajine.
Kuriózny prípad zažili v oblasti Lozére, v dedinke Bondons so 150 obyvateľmi, kde si turistka prenajala tzv. vidiecky gite, umiestnený v budove bývalej fary. Fara sa logicky nachádzala v blízkosti kostola. Aké však bolo prekvapenie starostu obce Francisa Duranda, keď za ním prišla daná turistka so žiadosťou, aby posunul časy zvonenia miestnych kostolných zvonov. V dedine je zvykom, že kostolné zvony zvonia ráno, napoludnie a večer.
„Úprimne, je to drzosť, keď vás budia každé ráno o siedmej hodine, keď sme na dovolenke,“ uviedla žena vo svojej sťažnosti.
„ Zvony tu vždy zneli a nikdy sa nikdo nesťažoval. V tejto malej dedinke so 150 obyvateľmi zvonia ráno, napoludnie a večer. Pani najprv hovorila s komunálnou zamestnankyňou , ktorá má na starosti chaty a neskôr ma požiadala, aby som privedol môj technický personál, aby zmenili zvonenie. Môj technický personál? Ale ona už videla všetkých, nemám žiaden  technický personál,“ uviedol starosta pre žurnál Midi Libre.
Jediný spôsob, ako upraviť zvonenie, je kontaktovať spoločnosť, ktorá zvony spravuje, uviedol týždenník Valeures actuelles, ktorý o prípade takisto informoval.
„Platili by sme za preloženie  a potom znovu za uvedenie zvonenia na pôvodný čas po odchode turistov. A keď zvony nastavíme na 9. hodinu a niekto ďalší bude požadovať nastavenie na 10 hod., potom urobíme čo?“, pýta sa starosta.
Podľa starostu sa žena mala sťažovať u majiteľky gitu , kvôli tomu, že táto skutočnosť nebola uvedená v inzeráte. „Ale v meste je predsa hluk celý deň!“, pripomína Francis Durand.
Francúzi ako turisti sú „preslávení“  tým, že sa často a radi sťažujú. Tento prípad dokonale ilustruje prečo.
Katarína Hanzlíková
 
Príspevok Turistke vo Francúzsku vadí zvonenie kostolných zvonov zobrazený najskôr Hlavné správy.