Turecký súd uvalil vyšetrovaciu väzbu na 12 novinárov

Istanbul 15. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Súd v Istanbule nariadil vzatie 12 novinárov do väzby v súvislosti s pokusom o prevrat z júla minulého roka. Obvinení sú z “pokusu o zvrhnutie vlády”, informovala dnes štátna agentúra Anadolu.

Ilustračné foto

Patria do skupiny 21 novinárov, ktorí boli zatknutí po pokuse o prevrat. Pracovali pre médiá blízke kazateľovi Fethullahovi Gülenovi žijúcemu v USA. Turecká vláda viní Gülena zo zosnovania pokusu o prevrat a Washington žiada o jeho vydanie.

V marci súd nariadil prepustenie týchto 21 novinárov z policajnej väzby, na žiadosť prokuratúry ich ale opäť zadržali. Jedného z nich následne podmienečne prepustili. Zvyšných osem sa naďalej nachádza v policajnej väzbe a čaká na predvedenie pred vyšetrujúceho sudcu.

Po pokuse o prevrat vláda vyhlásila výnimočný stav, ktorý stále platí. Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pred nedeľňajším referendom o ústavných zmenách vo svojej predbežnej správe konštatovali, že počas výnimočného stavu bolo zadržaných viac ako 150 novinárov. Svoju činnosť muselo zastaviť 158 médií a vydavateľstiev.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.