Brusel/Amsterdam 15. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chris Post)

Turecké provládne médiá obvinili holandských Turkov, ktorí podporujú duchovného Fethullaha Gülena, že stoja v pozadí súčasného politického napätia medzi Haagom a Ankarou.

Na snímke Fethullah Gülen

Holandský denník Trouw informoval, že turecké provládne noviny Sabah dnes zverejnili fotografie niektorých lokálnych politikov tureckého pôvodu, ktorí údajne sympatizujú s Gülenom žijúcim v americkom exile. Ankara obviňuje Gülena z prípravy vlaňajšieho pokusu o vojenský prevrat v Turecku.

Trouw uvádza, že turecký denník upozornil, že člen rotterdamskej mestskej samosprávy Turan Yazir, ktorý pôsobí v strane Kresťanskodemokratická výzva (CDA), je “duchovným lídrom” gülenovcov v Holandsku. Do tejto skupiny údajne patrí aj Mehmet Cerit, takisto člen CDA, ktorý vydáva lokálne turecké noviny Zaman Vandaag.

Podľa denníka Sabah obaja lokálni politici pracujú bok po boku s “fašistami v Holandsku” a podporujú populistu Geerta Wildersa. Denník v tejto súvislosti obvinil Gülenovo hnutie, že v období posledných siedmich rokov finančne podporovalo Wildersovu Stranu za slobodu (PVV).

Yazir pre Trouw uviedol, že obvinenia denníka Sabah sú “príliš bizarné” a ide o “hrubé lži”. “Ja ako miestny politik v žiadnom prípade nie som schopný presvedčiť holandskú vládu k rozpútaniu medzinárodného diplomatického sporu,” povedal.

Spor medzi oboma krajinami vypukol po tom, ako Holandsko počas uplynulého víkendu znemožnilo dvom členom tureckej vlády vystúpiť na politických zhromaždeniach v Rotterdame. Holandský prístup k tureckým ministrom prirovnal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k “pozostatkom nacizmu”, čo odsúdila nielen holandská diplomacia, ale aj viaceré členské krajiny EÚ a tiež Európska komisia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.