Istanbul 14. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pool Photo via AP)
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sľúbil zrušenie výnimočného stavu v krajine, ak opätovne zvíťazí v nadchádzajúcich voľbách.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“V prípade, že budem na tomto poste pokračovať po 24. júni, mojou prvou prácou bude zrušiť výnimočný stav,” povedal Erdogan v noci na štvrtok v rozhovore pre stanicu 24 TV, z ktorého citovala agentúra DPA.
V Turecku sa 24. júna budú konať prezidentské i parlamentné voľby. “Výnimočný stav nemá najmenší vplyv na kampaň. Mali by mi dať jediný príklad. Kde a ktorú kampaň blokoval výnimočný stav? Naopak, tento výnimočný stav je bezpečnostným opatrením na ochranu regiónov ohrozených terorizmom,” dodal turecký prezident.
V predchádzajúcich rozhovoroch Erdogan naznačil, že výnimočný stav prehodnotí a že by mohol byť zrušený. Teraz však prvýkrát uviedol, že ho zruší, píše DPA.
Výnimočný stav v krajine vyhlásili po pokuse o štátny prevrat, ku ktorému došlo v júli 2016. Ankara z pokusu o prevrat viní niekdajšieho Erdoganovho spojenca, kazateľa Fethullaha Gülena, ktorý žije v USA. Gülen účasť na prevrate popiera.
Prezidentské a parlamentné voľby sa po prvý raz v histórii krajiny budú konať súčasne.
 
Príspevok Turecký prezident sľúbil zrušenie výnimočného stavu, ak vyhrá voľby zobrazený najskôr Hlavné správy.