Belehrad 10. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Presidential Press Service, pool photo via AP)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestoval v pondelok pred polnocou na dvojdňovú návštevu Srbska, kde bude dnes v Belehrade rokovať s najvyššími činiteľmi tejto balkánskej krajiny a o deň neskôr zavíta na prevažne moslimské územie Sandžak.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogana privítal na belehradskom letisku srbský prezident Aleksandar Vučič, informuje agentúra DPA. Erdoganova delegácia pozostáva z ôsmich ministrov vládneho kabinetu a 185 zástupcov podnikateľskej sféry.
Turecká a srbská strana budú okrem iného rokovať o projekte týkajúcom sa zemného plynu a o plánovanej diaľnici medzi Belehradom a Sarajevom, metropolou susednej Bosny a Hercegoviny.
Rozhovory budú zamerané na ekonomiku a obchod, Erdogan sa však môže dožadovať aj zatvorenia škôl a mimovládnych organizácií, ktoré majú spojitosť s tureckým exilovým duchovným Fethullahom Gülenom, ktorého Ankara obviňuje z účasti na zorganizovaní vlaňajšieho neúspešného pokusu o vojenský prevrat.
Erdogan sa v stredu letecky presunie do zmieneného Sandžaku – oblasti, kde žije väčšinové obyvateľstvo bosnianskych Moslimov -, následne sa vráti ešte do Belehradu a odcestuje do vlasti.
Ankara je v úsilí zvýšiť svoj vplyv na Balkáne obzvlášť sústredená na Bosnu, kde žije moslimská väčšina a kde existuje historická spojitosť s niekdajšou osmanskou mocou a migráciou. Turecký vplyv je veľmi citeľný aj v Macedónsku a v Kosove.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.