Berlín 27. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP)
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestoval vo štvrtok do Berlína na trojdňovú oficiálnu návštevu Nemecka

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho manželka Emine mávajú z limuzíny po prílete na letisko v Berlíne vo štvrtok 27. septembra 2018

Hlavným cieľom jeho prvej oficiálnej návštevy spolkovej republiky vo funkcii hlavy štátu je ukončenie napätia v bilaterálnych vzťahoch oboch krajín. Z nemeckej metropoly chce sledovať aj rozhodnutie o pridelení práva usporiadať európsky futbalový šampionát v roku 2024, o ktoré sa uchádzajú práve Nemecko a Turecko.
Ešte v priebehu štvrtka by sa mal Erdogan stretnúť s poradcami a predstaviteľmi krajanských tureckých organizácií v spolkovej republike, a to na pôde tureckej ambasády a v priestoroch Hotela Adlon.
Oficiálny program najvyššieho tureckého predstaviteľa v Berlíne sa začne v piatok, keď Erdogana s vojenskými poctami privíta nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Následne by sa hosť z Ankary mal stretnúť na pracovnom obede so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a večer sa v sídle nemeckej hlavy štátu – zámku Bellevue – zúčastní na slávnostnej recepcii.
Návštevu Erdogana, ktorý na stránkach mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vyzval Nemecko, aby “otvorilo novú stránku” v bilaterálnych vzťahoch oboch krajín a súčasne sformuloval viacero požiadaviek na vládu kancelárky Angely Merkelovej, budú zrejme sprevádzať viaceré demonštrácie.
 
Príspevok Turecký prezident Erdogan pricestoval do Berlína na oficiálnu návštevu zobrazený najskôr Hlavné správy.