Ankara 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Turecký parlament predĺžil v sobotu platnosť zákona umožňujúceho armáde zasahovať na území Iraku a Sýrie v prípadoch, keď dochádza k ohrozeniu národnej bezpečnosti Turecka. Tento krok je považovaný za posledné varovanie pre irackých Kurdov, ktorí chcú v pondelok uskutočniť referendum o nezávislosti svojho autonómneho regiónu, informovala agentúra AP
Na snímke poslanci tureckého parlamentu

V návrhu, o ktorom rozhodovali tureckí zákonodarcovia, sa uvádza v súvislosti s národnou bezpečnosťou boj proti kurdským militantom v Sýrii a Iraku, ako aj proti organizácii Islamský štát, pričom sa tiež zdôrazňuje dôležitosť zachovania územnej celistvosti Iraku a Sýrie. Ako jednu z hrozieb pre stabilitu Turecka a okolitého regiónu identifikuje “separatizmus na etnickom základe”.
Turecký minister obrany Nurettin Canikli vo svojom príhovore na pôde parlamentu prirovnal očakávané referendum v irackom Kurdistane k vytiahnutiu tehly zo steny, čo môže spôsobiť zrútenie celej “stavby vybudovanej na citlivých a krehkých rovnováhach”. Varoval, že výsledný konflikt môže mať globálne rozmery.
Turecký premiér Binali Yildirim predtým vyhlásil, že reakcia Ankary na referendum o nezávislosti irackého Kurdistanu bude mať diplomatický, politický, ekonomický a bezpečnostný rozmer.
Referendum, naplánované na 25. septembra, sa má konať nielen v Kurdistane, ale aj v niektorých sporných oblastiach vrátane provincie Kirkúk, bohatej na ropu. Tá je domovom Turkménov, Arabov, Kurdov i kresťanov. Zámer irackých Kurdov vystrašil susedov Iraku – Turecko, Irán a Sýriu -, ktorí sa obávajú, že hlasovanie povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.