Ankara 11. marca 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- DHA-Depo Photos via AP)

Protivzdušné raketové systémy S-400, ktoré zakúpila Ankara do Moskvy, Turecko nutne potrebuje kvôli tomu, že v krajine chýbajú systémy PVO. V interview pre Zeit Online to povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu

Ilustračné foto. Turecký tank

Podľa jeho slov kvôli pochybnostiam medzi americkými kongresmanmi začala mať turecká strana problémy s nákupom od USA dokonca aj takých zbraní, ako sú pušky. “Museli sme ich [systémy PVO] od niekoho kúpiť. Ak nám americká vláda zaručí povolenia zo strany Kongresu, kúpime ich systémy Patriot, “uistil diplomat.
Uviedol tiež, že Ankara okrem toho uzavrela predbežnú dohodu s európskym konzorciom EUROSAI týkajúcu sa spolupráce v oblasti protivzdušných rakiet predĺženého doletu. Cavusoglu dodal, že Turecko dúfa, že mu budú odovzdané vojenskej technológie a nie iba predané zbrane.
Začatie dodávok S-400 Turecku je plánované na rok 2019. Podľa kontraktu majú byť Ankare predané štyri divízie s týmito systémami. Cena dohode tvoria 2,5 miliardy dolárov, viac než polovicu sumy pokryje ruský úver.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.