Ankara 10. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mucahid Yapici)
 

Turecká ekonomika je tohto roku jednou z hlavných svetových tém, keďže na ňu zorganizoval útok najväčší hráč svetovej ekonomickej sústavy – USA, píše v článku pre Foreign Policy turecký minister financií Berat Albayrak.

Na snímke turecký minister obchodu a financií Berat Albayrak

Minister zdôraznil, že za týmto útokom stojí administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá drzo udrela na ekonomiku svojho spojenca z NATO svojimi sankciami a clami.
Podľa názoru Albayraka, i keď tento útok spôsobil kvôli svojmu rozsahu isté „fluktuácie” kurzu mien, nakoniec ale iba „predviedol pevnosť základu tureckej ekonomiky” a posilnil odhodlanie Ankary upevňovať ho naďalej štrukturnými reformami, založením nových obchodných zväzkov a získaním zahraničných investícií. Povzbudil tiež tureckú vládu, aby „podnikla opatrenia na zmenu štruktúry svetovej ekonomiky tak, aby mocné štáty, ako USA, nemohli v budúcnosti jednostranne podkopať hospodárstvo iných štátov,” varuje minister.
USA, ktoré zaviedli sankcie proti Turecku pod „vymyslenou zámienkou”, tým zasadili ranu „ostrovčeku stability v jednom z najnestabilnejších svetových regiónov”. Také „nehanebné použitie ekonomických zbraní” sa stalo „signálom k prebúdzaniu” pre štáty a investorov po celom svete.
Minister sa domnieva, že celý svet už pochopil, že podobné aktivity sú nebezpečné nielen pre styky medzi Tureckom a USA, ale tiež pre svetové trhy. A zavedenie cla Washingtonom proti Európe, Rusku a Číne zase dokázalo, že „pre zachovanie medzinárodného obchodu, spolupráce a stability” je potrebný pevnejší zväzok štátov, a že bude, možno, treba uplatniť protiopatrenie na odvrátenie katastrofického poškodenia globálneho finančného systému a svetového obchodu”, uvažuje Albayrak.
Bez ohľadu na „umelú krízu”, ktorú vytvoril Washington, nachádza turecká vláda nielen nové možnosti, napríklad, v podobe tesnejšieho partnerstva s Nemeckom a Francúzskom, ale demonštruje silu a stabilitu svojej ekonomiky, pokračuje Albayrak. Podľa ministra jeho krajiny nemieni, bez ohľadu na správy v niektorých médiách, prosiť o pomoc Medzinárodný menový fond, ale mieni pokračovať v práci na získanie zahraničných investorov a zachovať nezávislosť, efektívnosť a prioritu v monetárnej politike svojej Centrálnej banky. Turecký bankový sektor má všetky kapacity na prekonanie dnešnej volatility kurzu líry, tiež vláda je mu ochotná v prípade nutnosti pomáhať, je presvedčený minister.
Albayrak si myslí, že dnešné výzvy poskytnú tureckému finančnému systému „výbornú možnosť posilnenia globálnej ekonomiky a vlastnej pozície v nej.” Väčšina štátov by mala čeliť „jednostrannému prístupu” USA k uplatneniu ekonomického nátlaku, pretože ohrozuje ako vyspelé, tak rozvojové štáty, zvlášť dnes, kedy sú krajiny veľmi tesne spojené z hospodárskeho hľadiska”, domnieva sa turecký minister.
„Zásah do tureckej ekonomiky má byť považovaný za príklad toho, ako neuvážené použitie ekonomického nátlaku ako politickej zbrane môže vytvoriť vážne globálne riziká,” píše na záver Albayrak. „Keď iné štáty budú na to hneď dnes reagovať spolu s Tureckom, pomôžu mu vo vytvorení spoločnej stratégie na odvrátenie umelých kríz v budúcnosti”.
 

Príspevok Turecký minister: Washingtonu sa nedá zveriť riadenie svetovej ekonomiky zobrazený najskôr Hlavné správy.