Turecký minister spravodlivosti kritizoval lídra opozičnej strany

Istanbul 16. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Burhan Ozbilici)

Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag podrobil ostrej kritike lídra najväčšej tureckej opozičnej strany Kemala Kiličdarogla pre jeho protest proti uväzneniu jedného z opozičných zákonodarcov.
Na snímke turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag

Poslanca Enisa Berberogla v stredu odsúdili na 25 rokov väzenia za odhalenie štátneho tajomstva a Kiličdaroglu, predseda opozičnej stredoľavicovej Republikánskej ľudovej strany (CHP), vo štvrtok zorganizoval 400-kilometrový protestný pochod za spravodlivosť z hlavného mesta Ankara do Istanbulu. Pred tisíckami stúpencov hovoril o potrebe brániť nezávislosť súdnictva a výkon spravodlivosti v krajine. Dodal, že trest pre poslanca Berberogla je nespravodlivý a súd bol pri vynesení rozsudku údajne ovplyvnený vládou.
Bozdag dnes vyhlásil, že Kiličdaroglu hanobil a ohrozoval členov súdnictva. Zdôraznil, že turecké súdnictvo je nezávislé a spravodlivosť sa nemá hľadať na “ankarsko-istanbulskej hranici”, ale na nezávislých a nestranných súdoch.
Enisa Berberogla odsúdili na 25 rokov väzenia za prezradenie utajených informácií na špionážne účely. Tento poslanec CHP mal v roku 2015 poskytnúť tureckým novinám Cumhuriyet informácie dokazujúce údajnú prepravu zbraní islamistom v Sýrii vozidlami tureckého štátu.
Berberoglu patril k viac ako 130 poslancom tureckého parlamentu, ktorých imunitu zrušili po vlaňajšom pokuse o štátny prevrat v krajine.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)