Afrin 20. januára 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Ismail Coskun, IHA via AP)

Podľa informácií tureckého generálneho štábu sa operácia začala o 15. hodine stredoeurópskeho času
Ilustračné foto

Turecké médiá predtým informovali o tom, že osem stíhačiek tureckého letectva F-16 zaútočilo na pozície Kurdov z radov Ľudových obranných jednotiek (YPG) a strany Demokratický zväz (DS) v Afrin. Spolu s tým jednotky Sýrskej slobodnej armády (SSA), ktoré stoja v opozícii k vláde Sýrie, s ktorými turecká armáda koordinuje svoje aktivity v Sýrii, tiež začali útok na Kurdov.
Turecký prezident Erdogan v sobotu vyhlásil, že vojenská operácia v Afrine už fakticky začala. Ankara považuje YPG a DS za sýrske odnože politickej strany PKK, ktorá je v Turecku považovaná za teroristickú organizáciu.
Turecké ozbrojené sily v utorok premiestnili najmenej 10 tankov k hranici so Sýriou. Podľa informácií tureckých médií sa predtým v danom tureckom regióne vykonávala mobilizácia. V Afrine žije okolo 1,5 milióna sýrskych Kurdov.

Podľa ďalších informácií, velenie ruskej armády v Sýrii podniká bezpečnostné opatrenia pre svoj personál, ktorý sa nachádza v Afrine potom, čo začala operácia tureckej armády proti kurdskej armáde.

Ruské ministerstvo obrany v prehlásení oznámilo, že Moskva starostlivo sleduje situáciu v sýrskom Afrine a je znepokojená správami o tureckom vojenskom útoku na mesto.
„Podľa prichádzajúcich informácií, 20. januára začalo Turecko používať jednotky svojich ozbrojených síl blízko Afrinu v severozápadnej Sýrii. Turecký generálny štáb prehlásil, že turecká armáda ostreľovala pozície sýrskych Kurdov v odpovedi na provokácie zo strany sýrskej YPG. Moskva tieto informácie prijala so znepokojením. Starostlivo monitorujeme vývoj situácie,” píše sa v správe.
Moskva vyzvala obe bojujúce strany k sebadisciplíne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.