Ankara/Washington 19. apríla 2018 (HSP/KAP/KNA/Foto:TASR-František Iván)
 
Začiatok procesu s protestantským farárom Andrew Brunsonom na súde v tureckom Izmire tento týždeň sledujú v USA s veľkým záujmom. Farár Brunson (50), americký občan, je obvinený, že podporoval pokus o puč proti tureckému prezidentovi Erdoganovi v r. 2016. Pastor je už dva roky vo väzení a obvinenie odmieta. Podľa jeho právnika mu hrozí až do 35 rokov väzenia.

Ilustračné foto

Brunson je pred súdom „bezdôvodne“, ako napísal americký prezident Donald Trump v utorok na Twitteri. „Nazývajú ho špiónom, ale skôr som špiónom ja, ako on.“ Trump vyjadril nádej, že farár sa čoskoro bude môcť vrátiť ku svojej rodine.
V spise obžaloby so 62 stranami sa pastor Kostola vzkriesenia v Izmire obviňuje, že sa pridal k sieti islamského kazateľa Fethullaha Gülena. Gülen žije v USA a Erdogan ho robí zodpovedným za puč. Brunson, ktorý žije 23 rokov v Turecku, mal tiež údajne mať kontakty so zakázanou kurdskou stranou robotníkov PKK.
Proces je politicky zameraný po tom, čo Erdogan už v septembri verejne vyzval Trumpa, aby Gülena vymenil za Brunsona. Tureckí prokurátori hodnotia Brunsonovu kresťanskú misijnú prácu ako „pomoc teroristickým organizáciám“.
Na začiatku procesu bol prítomný aj americký veľvyslanec pre náboženskú slobodu, Sam Brownback aj senátor z Brunsonovho rodiska Severnej Karolíny,  Thom Tillis. Americké ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že niet vierohodného dôkazu, že by sa Brunson previnil nejakým zločinom. Proces bude pokračovať 7. mája.
 
Príspevok Turecku vyvolal veľký záujem proces s protestantským farárom zobrazený najskôr Hlavné správy.