Atény 21. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sandro Perozzi)

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7 zaznamenali vo štvrtok neskoro večer južne od tureckého mesta Bodrum
Otrasy bol cítiť na pobreží krajiny a aj na neďalekých gréckych ostrovoch. Zatiaľ sa neobjavili správy o vážnejších zraneniach či hmotných škodách, informuje agentúra AP.
Ilustračné foto

Americký geofyzikálny inštitút (USGS) uviedol, že zemetrasenie udrelo 10 kilometrov južne od Bodrumu a 16 kilometrov severovýchodne od gréckeho ostrova Kos.
Podľa tureckej služby pre núdzový manažment v Egejskom mori bolo zemetrasenie s magnitúdou 6,3 cítiť v meste Mugla a jeho priľahlých oblastiach, pričom spôsobilo krátku paniku.
Grécko a Turecko sa nachádzajú v oblasti obzvlášť náchylnej na zemetrasenia, dodáva AP.

Dvaja mŕtvi a sto zranených po zemetrasení na gréckych ostrovoch a v Turecku
Najmenej dvaja ľudia prišli v noci nadnes o život a viac ako 100 ďalších utrpelo zranenia na gréckom ostrove Kos po tom, ako oblasť zasiahlo po polnoci silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7.
Americký geofyzikálny inštitút (USGS) uviedol, že epicentrum zemetrasenia bolo 10 kilometrov južne od tureckého mesta Bodrum a 16 kilometrov severovýchodne od ostrova Kos – v hĺbke 10 kilometrov.
Otrasy bol cítiť na pobreží Turecka a aj na neďalekých gréckych ostrovoch. Úrady varovali ľudí, aby sa nepribližovali k plážam. Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) informovalo o malej vlne cunami. “Nechoďte na pláže, nechoďte do poškodených budov a držte sa inštrukcií miestnych úradov,” uviedlo centrum na sociálnej sieti Twitter.
Z oblasti hlásili aj viac ako 20 dotrasov. Používatelia sociálnych médií na ostrove Kos zverejňovali fotografie, na ktorých boli vážne poškodené budovy a záplavy. Turecké televízie ukazovali zábery ľudí v panike vybiehajúcich na ulice.
Starosta Kosu Jorgos Kyritsis uviedol, že hlavné mesto utrpelo hmotné škody, ale zvyšok ostrova je zrejme v poriadku. “Postihnuté budovy boli väčšinou staré a postavené ešte predtým, ako boli zavedené stavebné predpisy,” povedal pre miestne rádio. Záchranári začali kontrolovať poškodené budovy, či v nich nie je niekto zavalený. Pobrežná stráž tiež informovala, že poškodený bol aj prístav na ostrove.
Grécko a Turecko sa nachádzajú v oblasti obzvlášť náchylnej na zemetrasenia. Väčšina európskych zemetrasení postihuje Grécko, južný a západný Balkán, Taliansko a západ Turecka, dodáva agentúra DPA.
2 3 20 juh