Ankara 16. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-TRT World via AP)
 
Turecké úrady preverujú dve návštevy, ktoré údajne na území Turecka podnikol Austrálčan Brenton Tarrant, predpokladaný útočník v prípade piatkovej streľby v mešitách v novozélandskom meste Christchurch. V sobotu to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tým, že Ankara preveruje, kde sa v tejto krajine pohyboval a s kým bol v kontakte

Na snímke z videa CCTV Brenton Tarrant, podozrivý zo streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande kráča na medzinárodnom letisku v Istanbule

Erdogan zároveň od Nového Zélandu žiada, aby za tieto útoky boli páchatelia potrestaní, informuje agentúra AP.
Štátna televízna stanica TRT informovala, že Brenton Tarrant bol v Turecku v roku 2016 dvakrát – 17.-20. marca a tiež neskôr od 13. septembra do 25. októbra. Stanica zverejnila video z bezpečnostnej kamery, ktoré zachytáva jeho príchod na Atatürkovo letisko v Istanbule.
Tarrant podľa médií navštívil viacero krajín vrátane Bulharska. Jeho pobyt z 9.-15. novembra minulého roka začala v piatok vyšetrovať bulharská prokuratúra.
Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch sa začala v piatok približne o 13.45 h miestneho času (2.45 h SEČ). Pri útokoch zahynulo najmenej 49 ľudí. Polícia zároveň objavila dve podomácky zhotovené výbušné zariadenia v automobiloch zaparkovaných pred mešitami. Zadržaní boli štyria podozriví, jedného z nich neskôr prepustili a ďalšieho, Brentona Tarranta, obvinili z vraždy.
Tarrant v sobotu predstúpil pred súd, kde sudca prečítal obvinenie z vraždy. Sudca povedal, že voči nemu môžu byť vznesené aj ďalšie obvinenia.
 
Príspevok Turecko vyšetruje dve návštevy domnelého útočníka z Christchurchu zobrazený najskôr Hlavné správy.