Istanbul 9. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Selahattin Sevi)

Na 92 učiteľov a ďalších 94 ľudí vydala turecká prokuratúra zatykače v rámci troch policajných operácií zameraných na osoby podozrivé z napojenia na strojcov neúspešného pokusu o prevrat z roku 2016. Agentúra Reuters o tom v piatok informovala s odvolaním sa na správu tureckej štátnej tlačovej služby Anadolu.
Na snímke turecký duchovný Fethullah Gülen

Učitelia, na ktorých bola zameraná operácia v tureckej metropole Ankara a ďalších 19 provinciách, pracovali v školách, ktoré v minulosti zatvorili v súvislosti s údajným napojením na hnutie moslimského duchovného Fethullaha Gülena.
Pri ďalšej operácii – v provincii Konya v strednej časti Turecka a ďalších 42 provinciách – mala polícia k dispozícii zatykače na 84 osôb podozrivých z podobných väzieb.
V rámci tretej operácie – zameranej na južnú provinciu Mersin a ďalšie štyri provincie – zadržala polícia osem členov Gülenovej siete a pátrala po ďalších dvoch osobách, napísala Anadolu.
Po neúspešnom puči z predvlaňajšieho 15. júla začali turecké orgány proti údajným sympatizantom Gülenovho hnutia rozsiahle čistky. Moslimský klerik Fethullah Gülen žije v exile v USA a Ankara ho označuje za organizátora neúspešného pokusu o vojenský prevrat, pri ktorom zahynulo 250 ľudí. On sám však tieto obvinenia popiera.
Po zmarení pokusu o prevrat bol v Turecku vyhlásený výnimočný stav a proti údajným pučistom sa začali rozsiahle zákroky. Zadržaných bolo odvtedy viac ako 50.000 osôb a 150.000 ďalších ľudí prišlo o pracovné miesta v armáde a vo verejnom a v súkromnom sektore.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.