Ankara 14. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yahya Ahmed)

Turecká vláda varovala dnes vedenie kurdského autonómneho regiónu na severe Iraku, že bude musieť “zaplatiť” za svoju neústupnosť, pokiaľ ide o požiadavku, aby zrušilo referendum o nezávislosti naplánované na 25. septembra.
Ilustračné foto: Irackí Kurdi

Ministerstvo zahraničných vecí v Ankare, ktorého vyhlásenie priniesla agentúra AP, privítalo uznesenie irackého parlamentu, označujúce nadchádzajúce hlasovanie Kurdov za protiústavné. Iracký Kurdistan by si mal podľa neho “uvedomovať, že bude musieť určite nejako zaplatiť za to, že trvá na referende i napriek všetkým priateľským odporúčaniam”.
Uvedené vyjadrenie ministerstvo nekonkretizovalo. Dodalo však, že “čoraz emocionálnejšie” vyhlásenia vedenia irackých Kurdov v prospech nezávislosti sú “alarmujúce”.
Turecko, ktoré je takisto domovom početnej kurdskej menšiny a ktoré dlhodobo čelí kurdskému povstaniu, udržiava blízke vzťahy s irackým Kurdistanom, odmieta však snahy o založenie nezávislého kurdského štátu. Podpredseda tureckej vlády Bekir Bozdag vyzval ešte v pondelok prezidenta irackého Kurdistanu Masúda Barzáního, aby plánované referendum o nezávislosti zrušil.
Iracký parlament v utorok splnomocnil premiéra Hajdara Abádího, aby podnikol “všetky opatrenia” na zachovanie jednoty Iraku, pričom plánovaný plebiscit označil za protiústavný. Prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání však vyhlásil, že referendum bude naďalej presadzovať ako “prirodzené právo” na sebaurčenie Kurdov.
“Barzáního rozhodnutie ohľadne referenda je historickou chybou. Turecko bude uplatňovať politiku, ktorá pokladá územnú celistvosť Iraku za základ. Referendum v severom Iraku sa musí zrušiť, inak to bude mať za následok odplatu,” vyhlásil dnes Bozdag podľa agentúry Reuters.
Hlasovanie Kurdov o nezávislosti vyvoláva obavy, že by sa mohlo stať ďalším zdrojom napätia v danom regióne. Početné kurdské menšiny žijú okrem Iraku a Turecka aj v Iráne a Sýrii, pričom sú vlády všetkých štyroch krajín proti nezávislému kurdskému štátu.