Bratislava 7. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Omer Celik, hovorca vládnucej tureckej strany spravodlivosti a rozvoja, uviedol, že získaním ruského raketového systému S-400 by ochránili nielen Turecko, ale aj krajiny Európskej únie a NATO

Na snímke ruský protivzdušný obranný systém S-400

Dodal tiež, že Ankara bola donútená hľadať možnosti, ako posilniť svoju protivzdušnú obranu, pretože podmienky, ktoré Spojené štáty navrhli pre nákup raketových systémov Patriot, jej nevyhovovali.
Hovorca strany obvinil NATO z dvojitého štandardu. Poznamenal, že Grécko môže nakupovať ruskej systémy S-300 bez problémov, zatiaľ čo Ankara sa dostala do ťažkostí, pretože sa snaží získať systémy S-400. Zdôraznil, že Turecko je suverénnym štátom a nebude trpieť, aby mu niekto nariaďoval, aký ma mať názor na ruské systémy protivzdušnej obrany. Potvrdil, že systémy S-400 budú dodané Turecku v júli tohto roka.
Rokovania medzi Tureckom a Ruskom o nákupe S-400 začali v roku 2016. V roku 2017 Moskva potvrdila, že strany podpísali zmluvu. Turecký prezident Tayyip Erdogan následne uviedol, že Turecko už zaplatilo zálohu za ruské systémy protivzdušnej obrany.
Spojené štáty sa stále snažia zabrániť Turecku v nákupe systémov S-400. Viceprezident USA Mike Pence v stredu vyhlásil, že zmluva vyvoláva vážne obavy vo Washingtone a predstavuje hrozbu pre jednotu NATO. Vyzval Ankaru, aby sa rozhodla. Buď zostane kľúčovým partnerom aliancie, alebo riskuje bezpečnosť tohto partnerstva.
Turecký prezident Erdogan odpovedal, že dohoda už bola uzavretá. Pripomenul, že Spojené štáty neposkytli Ankare také výhodné podmienky na nákup komplexu Patriot, ako Moskva.
 
Príspevok Turecko sľúbilo, že systém S-400 ochráni krajiny EÚ a NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.