Istanbul 13. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:ANADOLU AGENCY (BHS) Twitter)

Turecko si v piatok predvolalo amerického veľvyslanca v krajine po tom, ako americký Senát schválil vo štvrtok uznesenie, ktorým formálne uznal vyvražďovanie Arménov v Osmanskej ríši z rokov 1915 – 1917 za genocídu, píše agentúra AFP

Na snímke David Satterfield

Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Sedat Önal tlmočil stanovisko tureckej vlády veľvyslancovi USA Davidovi Satterfieldovi. Hlasovanie americkej vlády môže podľa Ankary výrazne ohroziť vzťahy.

Hovorca amerického veľvyslanectva v Ankare však pre agentúru AFP uviedol, že hlasovanie v Senáte nezmenilo pozíciu administratívy, pričom zdôraznil, že prezident USA Donald Trump začiatkom tohto roka odmietol toto vyvražďovanie nazvať genocídou.
Spojené štáty sa tak zaradili medzi ďalších 30 krajín, ktoré uznávajú arménsku verziu o genocíde.

Turecko popiera, že by sa Turci v spomínanom období dopustili systematického vyvražďovania, a zabitých Arménov označuje za obete prvej svetovej vojny.

Uznesenie schválené predtým Snemovňou reprezentantov presadzoval v Senáte politik opozičnej Demokratickej strany Robert Menendez.

Proces viackrát zablokovali spojenci republikánskeho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktorý sa snaží o zblíženie s Tureckom a tamojším náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Erdogan počas novembrovej návštevy v Bielom dome varoval, že „istý historický vývoj a obvinenia sú využívané na zničenie“ americko-tureckých vzťahov.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj