Ankara 28. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)

Pod tlakom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana primátor tureckého hlavného mesta Ankara odstúpil v sobotu po 23 rokoch z funkcie. Melih Gökcek, ktorý je členom Erdoganovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), tak urobil na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Len som vyhovel výzve Recepa Tayyipa Erdogana. Nie však preto, že si myslím, že by som bol neúspešný alebo unavený,” povedal Gökcek podľa agentúry DPA v emotívnom prejave.
Gökcek (69) bol známy hlavne svojimi útočnými a často bizarnými twitterovými odkazmi. V jednom napríklad tvrdil, že geologické prieskumné plavidlá z iných krajín umelo vyvolali zemetrasenia, aby poškodili ekonomiku krajiny. Jeho konto na Twitteri sledovali viac ako štyri milióny ľudí.
Pred pondelňajším oznámením svojej rezignácie sa Gökcek stretol s Erdoganom. Prezident následne na Twitteri napísal, že v AKP nejde o funkcie, ale o službu obyvateľom.
Gökcek je piaty zvolený starosta z Erdoganovej strany, ktorý odstupuje pod tlakom prezidenta. Koncom septembra sa svojej funkcie po viac ako 13 rokoch neočakávane vzdal primátor Istanbulu Kadir Topbas.
Erdogan povedal, že chce “omladiť” AKP a nahradiť funkcionárov, ktorí podľa neho trpia “únavou”.
V marci 2019 sa v Turecku uskutočnia komunálne voľby. Otvoria supervolebný rok, v ktorom sa v novembri budú konať aj parlamentné a prezidentské voľby.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.