Istanbul 9. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Turecké ministerstvo zahraničných vecí vydalo dnes “cestovné varovanie” ohľadne predvolebnej kampane v Nemecku, pričom nabáda k ostražitosti nielen Turkov plánujúcich navštíviť túto krajinu, ale aj tých, ktorí v nej momentálne žijú
Ilustračné foto

“Politickí lídri v Nemecku stavajú svoju kampaň na protitureckom základe a zablokovaní členstva našej krajiny v Európskej únii,” uviedla Ankara vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA. Zároveň upozornila, že Nemecko je nateraz “čoraz viac pod vplyvom krajne pravicovej či dokonca rasistickej rétoriky”.
Rezort zahraničných vecí radí občanom Turecka “nepúšťať sa do politických debát” a nezdržiavať sa na miestach, kde sa konajú stranícke predvolebné podujatia alebo demonštrácie, ktoré “usporadúvajú či podporujú teroristické organizácie tolerované nemeckými orgánmi”.
Za takéto organizácie označuje Ankara zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) a sieť pod vedením kazateľa Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile a vo svojej vlasti je obviňovaný zo zosnovania vlaňajšieho pokusu o vojenský prevrat.
Podľa DPA je vydané varovanie zjavnou odozvou na postup nemeckej spolkovej vlády, ktorá v čase napätých vzťahov s Tureckom takisto zmenila cestovné odporúčania pre svojich občanov.
Voľby do nemeckého Spolkového snemu sa budú konať 24. septembra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.