Ankara 26. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)

Turecko oficiálne požiadalo Českú republiku o vydanie Sáliha Muslima, bývalého vodcu sýrskej kurdskej Strany demokratickej jednoty (PYD). S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie tureckého vicepremiéra Bekira Bozdaga o tom informovala agentúra AP.
Na snímke Bekir Bozdag

Muslima, bývalého spolupredsedu PYD, zadržali v sobotu v Prahe. Polícia ČR v tejto súvislosti uviedla, že na žiadosť tureckého Interpolu bol zadržaný 67-ročný cudzinec. Ďalšie podrobnosti bezprostredne nezverejnila.
Ankara považuje PYD za “teroristickú skupinu” napojenú na tureckých kurdských povstalcov.
PYD je jedným z popredných kurdských zoskupení v severnej Sýrii a Muslim má v tejto oblasti stále veľký vplyv aj napriek svojmu vlaňajšiemu odstúpeniu z funkcie, píše AP.
Turecké ozbrojené sily spustili 20. januára ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie. Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú ozbrojeným krídlom PYD.
YPG sú spojencami USA v boji proti takzvanému Islamskému štátu (IS) Ankara však označuje YPG za teroristickú organizáciu ohrozujúcu územnú celistvosť Sýrie a napojenú na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.