Turecko 10. januára 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)
 
Na predmestí Istanbulu vyrastie do dvoch rokov kresťanský chrám pre veriacich Sýrskej pravoslávnej cirkvi. Ako informovala agentúra Fides, pôjde o vôbec prvý novopostavený kostol na území Turecka od roku 1923

Ilustračné foto

So stavbou chrámu v istanbulskej štvrti Bakirkoy sa začne od februára. Oficiálne to oznámil 8. januára miestny starosta Bulent Kerimoglu po stretnutí s metropolitom Sýrskej pravoslávnej cirkvi v Turecku Yusufom Cetinom.
Naprojektovaný chrám pojme vyše 700 veriacich. Lokalita sa nachádza neďaleko medzinárodného letiska Ataturk. O pláne stavby kresťanského chrámu hovoril už v roku 2015 turecký predseda vlády pri stretnutí so zástupcami nemoslimských menšín.
V Turecku v posledných rokoch vzrástol počet sýrskopravoslávnych kresťanov vďaka prisťahovalcom zo Sýrie, utekajúcich pred vojnou. V Turecku žije v súčasnosti okolo 25 tisíc sýrskych pravoslávnych a sústreďujú sa najmä na predmestiach Istanbulu.
Počas sýrskeho konfliktu dala turecká vláda k dispozícii utečenecký tábor špeciálne pre sýrskych kresťanov. Ide o tábor Mydiat so štvortisícovou kapacitou, neďaleko hraníc so Sýriou na juhovýchode krajiny.
 
Príspevok Turecko povolilo stavbu kresťanského chrámu na predmestí Istanbulu zobrazený najskôr Hlavné správy.