Kilis 24. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)
 
Turecko posilňuje svoje jednotky, vojenskú techniku a špeciálne sily v provincii Kilis na sýrskej hranici, časť vybavenia je premiestňovaná do Sýrie, informuje agentúra DHA

Ilustračné foto

Uvádza sa, že na hranicu dorazil konvoj 100 vojenských vozidiel, ktoré viezli tanky, delostrelecké jednotky a jednotky špeciálnych síl. Podľa agentúry zostala časť zariadenia na tureckom území a časť bola prevedená do hraničných oblastí Sýrie, ktoré boli v roku 2016 počas operácie Štít Eufratu prevzaté pod kontrolu tureckých ozbrojených síl a opozičnej Slobodnej sýrskej armády. Tieto oblasti sa nachádzajú v blízkosti sýrskeho Manbidžu, ktorý ovládajú kurdské sily.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predtým povedal, že Ankara je pripravená začať operáciu v sýrskom Manbidži proti silám domobrany sýrskych Kurdov (YPG), ak ich Spojené štáty odtiaľ nestiahnu. Neskôr povedal, že sa rozhodol odložiť začiatok vojenskej operácie v Sýrii po telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa konal 14. decembra, na ktorého konci sa Trump rozhodol stiahnuť americké vojská zo Sýrie.
Trump v stredu oznámil víťazstvo nad teroristickou organizáciou Islamský štát v Sýrii, pričom uviedol, že to bol jediný dôvod prítomnosti americkej armády v Sýrii. Neskôr hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že Spojené štáty začali sťahovať vojakov zo Sýrie, ale víťazstvo nad IS neznamená koniec koalície. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje uviedla, že ozbrojené sily budú stiahnuté v priebehu 60 100 dní.
 
Príspevok Turecko posilňuje vojenské zoskupenie na sýrskej hranici zobrazený najskôr Hlavné správy.