Berlín 17. marca 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP-Michael Sohn, File)

Minister zahraničia Turecka povedal, Európa je “vtiahnutá do priepasti”. Varoval, že na pôde kontinentu čoskoro vypukne náboženský konflikt

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

Mevlut Čavušoglu povedal, že nezáleží na tom, kto vyhral v holandských voľbách. “Nie je žiadny rozdiel medzi Geertom Wildersom a jeho proti-islamskou Stranou pre slobodu (PVV) a inými politickými stranami v Európskej únii (EÚ).”

“Všetci majú rovnakú mentalitu. V Európe čoskoro začne náboženský konflikt,” povedal minister pre Hürriyet Daily News.

S odvolaním sa na prvú svetovú vojnu minister pokračoval: “Pred 100 rokmi sa ľudia navzájom zabíjali, pretože boli rôznych vyznaní. Ale poučili sa z toho, a tak vznikla Európska únia a Rada Európy.”

Ministrove poznámky vydané na zhromaždení v južnom meste Antalya boli prvým komentárom Turecka na výsledky volieb v Holandsku. Diplomatická medzera medzi oboma krajinami zosilnela po tom, čo bol v sobotu zrušený meeting Čavušoglu v Rotterdame.

Holandské orgány zabránili vstupu ministra do krajiny a tureckí úradníci uzavreli holandskú ambasádu a oznámili, že holandský veľvyslanec už nie je v Turecku vítaný.

Voľby v Holandsku tento týždeň priniesli zaujímavý úkaz. Strana Denk orientovaná na migrantov si zabezpečila svoj prvý volebný úspech v Holandsku. Turkami vedená strana, označená komentátormi ako “pobočka” prezidenta strany Recepa Tayyipa Erdogana AKP, má v novom parlamente tri kreslá.

Strana Denk, ktorej zakladatelia popierajú arménsku genocídu, navrhla vytvorenie “polície proti rasizmu” s tisíckou mužov, pretože verí, že za rasizmus a diskrimináciu je stíhaných príliš málo ľudí.

Ak sa ocitne vo vláde, strana by chcela zaviesť “register rasizmu”, ktorý by viedol záznamy o Holanďanoch, ktorí sú neúctiví voči migrantom. “Usvedčení rasisti” by mali byť vyhodení z pracovných miest vo vláde a verejnom sektore.