Turecko plánuje na severe Sýrie zriadiť tábory pre vysídlencov

Ankara 6. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kostas Tsironis)

Turecko plánuje zriadiť na deviatich miestach v severnej Sýrii tábory na ubytovanie ľudí vysídlených v dôsledku bojov počas ofenzívy Ankary proti tamojším kurdským bojovníkom. Oznámil to v utorok hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Hami Aksoy, ktorého vyhlásenie priniesla agentúra AP.
Ilustračné foto

Podľa Aksoya budú spomínané zariadenia vybudované na severosýrskom území pod kontrolou síl podporovaných Tureckom, ako aj v provincii Idlib, kde sa turecké sily snažia vytvoriť tzv. zónu deeskalácie na základe dohody s Iránom a Ruskom. Tábory majú poskytnúť priestor pre celkove 170.000 vysídlených osôb.
Turecko v súčasnosti kontroluje sýrske pohraničné územie okolo miest ar-Ráí, al-Báb a Džarábulus, odkiaľ turecké sily a nimi podporovaní povstalci vyhnali v roku 2016 militantov organizácie Islamský štát.
Turecko začalo v januári ofenzívu proti kurským milíciám v enkláve Afrín na severe Sýrie. Kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sa Turci snažia z enklávy vytlačiť, sú spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Ankara však označuje YPG takisto za teroristickú organizáciu, a to pre údajné napojenie na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku, ktorá tam dlhodobo bojuje za väčšiu autonómiu.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.