Ankara 28. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot YouTube)
 
V stredu sa uskutočnili prvé testy Tureckom samostatne vyvinutej leteckej bomby MK-84. Skúška prebehla úspešne, oznámilo turecké ministerstvo priemyslu a technológií. Letecká bomba prekonala rýchlosť zvuku 1,5 krát

Na snímke test leteckej bomby MK-84

“Skúšky prvej leteckej bomby MK-84 vyvinuté naším obranným priemyslom boli vykonané na základni HABRAS. Týchto testov sa zúčastnil turecký minister priemyslu a technológií Mustafa Varank. Letecká bomba vážiace jednu tonu prekonala rýchlosť zvuku 1,5-krát a prerazila betónový cieľ s hrúbkou jedného metra vystužený oceľou “- uvádza sa v správe ministerstva.
Varank zdieľal príspevok na svojej stránke na Twitteri a nazval túto udalosť historickou, svedčiacou o “ďalšom dôležitom úspechu tureckého obranného priemyslu”.
Testovacia základňa HABRAS bola otvorená v Karapynaru v provincii Konya koncom októbra za účasti tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana. Jej úlohou je testovať zbrojné systémy tureckej výroby vo fáze vývoja, strelivo pred spustením do sériovej výroby a zakúpené zbrojné systémy v zahraničí.
 

 
Príspevok Turecko otestovalo prvú vlastnú leteckú bombu MK-84 zobrazený najskôr Hlavné správy.