Istanbul 28. októbra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)
 
Turecká armáda ostreľovala kurdské ciele na východnom brehu rieky Eufrat v severnej Sýrii. Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra Anadolu, podľa ktorej delostrelectvo v nedeľu zasiahlo pozície, ktoré patria kurdským milíciám Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) v Zor Moghar

Ilustračné foto

O tureckom ostreľovaní informovali aj Sýrske observatórium pre ľudské práva (SOHR) a kurdská tlačová agentúra Háwár. Podľa nich sa turecké delostrelectvo zameralo aj na ďalšie dediny na východnom brehu Eufratu. Podľa Háwár si paľba nevyžiadala obete. SOHR uviedlo, že nezvyklé ostreľovanie obcí blízko mesta Kobani, ktoré je baštou kurdských bojovníkov, prišlo, keď boli Kurdi v pohotovosti pre turecké hrozby.
Kurdské milície YPG Turecko považuje za teroristickú organizáciu napojenú na kurdských povstalcov na svojom území. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane varoval, že rozšíri vojenské operácie pozdĺž hranice so Sýriou, aby ju zbavil teroristov. Spojenými štátmi podporované YPG bojujú v Sýrii proti teroristickej organizácii Islamský štát.
 
Príspevok Turecko ostreľovalo kurdské pozície na severe krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.