Istanbul/Paríž 30. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)
 
Turecko odmietlo ponuku francúzskeho prezidenta na sprostredkovanie rozhovorov medzi Ankarou a hlavným zoskupením sýrskych Kurdov, uviedol v piatok hovorca tureckého prezidenta. Ďalší predstaviteľ tureckej vlády medzitým varoval, že Francúzsko by sa mohlo stať “terčom” pre Turecko.

Na snímke Recep Tayyip Erdogan

“Akékoľvek snahy navrhnúť ‘dialóg’, ‘kontakt’ alebo ‘sprostredkovanie’ medzi Tureckom a týmito teroristickými organizáciami odmietame ako neopodstatnené,” uviedol Ibrahim Kalin, hovorca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho vyjadrenie na Twitteri citovala agentúra DPA.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok stretol v Paríži s delegáciou Sýrskych demokratických síl (SDF), Spojenými štátmi podporovaného zoskupenia bojujúceho v Sýrii proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS). Hlavnou zložkou SDF sú milície sýrskych Kurdov, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG).
“Tí, ktorí vstupujú do spolupráce a solidárnosti s teroristickými organizáciami proti Turecku a útočia na Turecko spolu s teroristami, budú vystavení rovnakému zaobchádzaniu ako teroristi a stanú sa terčom pre Turecko, ako teroristi,” vyhlásil turecký vicepremiér Bekir Bozdag.
Ankara označuje YPG za teroristickú skupinu s argumentom, že ide o odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá desaťročia vedie povstanie na juhovýchode Turecka.
Turecko spustilo v januári ofenzívu proti YPG v oblasti Afrín v severnej Sýrii a minulý týždeň oznámilo jej úplné dobytie. Podľa OSN z tejto dovtedajšej kurdskej enklávy utieklo do iných častí Sýrie viac než 180.000 ľudí.
Macron na štvrtkovom stretnutí s kurskými a arabskými zástupcami SDF prisľúbil podporu tejto skupine a vyzdvihol jej odvážny boj proti IS, uviedol v piatok v oznámení Elyzejský palác. Vyjadril tiež nádej, že SDF a Turecko nadviažu dialóg s francúzskou pomocou.
Francúzsky líder súčasne žiadal, aby obyvateľstvo Afrínu dostalo úplný prístup k humanitárnej pomoci, píše agentúra AP. Na schôdzke okrem toho potvrdil odmietavý postoj Francúzska k PKK, ktorú popri Turecku zaraďujú na svoje zoznamy teroristickým organizácií aj USA a EÚ.
 
Príspevok Turecko odmietlo návrh Francúzska na rozhovory so sýrskymi Kurdmi zobrazený najskôr Hlavné správy.