Istanbul 2. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 
Turecký minister vnútra Süleyman Soylu zosmiešnil vo štvrtok sankcie, ktoré voči nemu a ministrovi spravodlivosti Abdulhamitovi Gülovi zaviedli USA. Obom ministrom zmrazia v USA všetok majetok a občania Spojených štátov budú mať zakázané robiť s nimi akékoľvek finančné transakcie, pripomína agentúra DPA.

Na snímke turecký minister vnútra Süleyman Soylu

Soylu na Twitteri napísal, že Turecko má v Amerike jeden majetok – moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje zo zosnovania pokusu o vojenský prevrat z júla 2016. “Nenecháme ho tam. Vezmeme si ho,” uviedol.
Sankcie amerického ministerstva financií na oboch ministrov sú reakciou na kauzu pastora Andrewa Brunsona, ktorého v Turecku zadržiavajú od roku 2016. Obvinili ho z členstva v hnutí exilového duchovného Gülena, ktoré turecké úrady považujú za teroristickú organizáciu. Neskôr voči 50-ročnému pastorovi vzniesli aj obvinenia zo špionáže a z pokusu o zvrhnutie tureckej vlády. Američan všetky obvinenia rezolútne odmieta.
“Nemáme dôkazy, že by pastor Brunson spravil niečo zlé,” povedala v stredu hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová, ktorá Brunsonovo zadržanie v Turecku zároveň označila za “neférové a nespravodlivé”.
Turecko vyzvalo v stredu Spojené štáty, aby zvrátili svoje “zlé rozhodnutie” sankcionovať ministrov z tureckej vlády, v opačnom prípade pohrozilo “bezodkladným” odvetným opatrením.
 
Príspevok “Turecko má v Amerike jeden majetok…” Turecký minister vnútra Soylu si robí posmech z amerických sankcií zobrazený najskôr Hlavné správy.