Istanbul 11. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Fatma Kayová bude náhradníčka za svojho kolegu, šéfa tureckej diplomacie Mevlüta Čavušogla

Na stretnutie s tureckou diaspórou žijúcou v Holandsku pocestuje do Rotterdamu po zemi turecká ministerka sociálnych vecí a rodiny Fatma Kayová ako náhradníčka za svojho kolegu, šéfa tureckej diplomacie Mevlüta Čavušogla, ktorému dnes holandské úrady nepovolili pristáť v krajine.

Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

Podľa tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu sa Kayová momentálne nachádza v Nemecku. Turecká vláda sa snaží lobovať u tureckých občanov žijúcich v Európe pred blížiacim sa referendom, ktoré by mohlo výrazne rozšíriť právomoci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a zároveň oslabiť vplyv parlamentu.

Čavušoglu chcel vystúpiť s prejavom pred svojimi stúpencami v Rotterdame. Holandská vláda vo vyhlásení svoj krok odôvodnila tým, že zamýšľaná návšteva tureckého ministra predstavuje “riziko pre verejný poriadok a bezpečnosť”. Čavušoglu ešte predtým varoval Holandsko pred sankciami, ak mu v návšteve zabráni.

Čavušoglu po návrate do vlasti označil rozhodnutie holandskej strany za “neakceptovateľný škandál” a vyhlásil, že Holandsko sa snaží zabrániť tureckým činiteľom v stretnutí s ich európskymi voličmi. “Zrušili to vraj z bezpečnostných dôvodov. Je ale minister terorista? Dáme im odpoveď, akú si zaslúžia,” dodal.

Turecký minister zahraničných vecí zároveň poznamenal, že Ankara “dostala z Holandska mnoho podporných odkazov, v ktorých sa uvádza, že ľudia nesúhlasia s rasistickou a fašistickou politikou ich vlády”. Holandsko však už predtým tureckú vládu informovalo, že ministrova návšteva nie je vítaná.

Erdogan v tejto súvislosti varoval, že Ankara môže holandským diplomatom odoprieť vstup do Turecka. “Samozrejme, že hovorím o cestovaní diplomatov, nie civilistov,” dodal. “Sú takí bojazliví, takí plachí. Toto sú pozostatky nacizmu, sú to fašisti,” povedal Erdogan davu svojich stúpencov v Istanbule.