Ankara 13. decembra 2016 (HSP/DWN/Foto:Pixabay)

 

Turecká centrálna banka pokračuje s nákupom zlata proti tureckej líre. Tým chce zastaviť znehodnocovanie meny a importovanú infláciou, hovorí Robert Halver z Baader Bank

gold-163519_640

V utorok sa turecká líra (TRY) stabilizovala voči doláru. Kým TRY voči americkému doláru predminulý týždeň spadla na hranicu 3,60 líry, na začiatku minulého týždňa sa hodnota zvýšila na 3,48 líry.

Rozhodujúcim faktorom pre stabilizáciu meny by malo byť podľa kanálu Al-Džazíra vyhlásenie tureckého guvernéra centrálnej banky Murata Cetinkaya, po ktorom centrálna banka podporuje predaj cudzích mien proti tureckej líre.

“V záujme zachovania hodnoty miestnej meny, turecká líra by mala byť použitá v obchodných transakciách a finančných rozhodnutiach. Tento prístup je podporovaný zo strany centrálnej banky. Hlavným cieľom centrálnej banky je zabezpečiť cenovú stabilitu,” povedal Cetinkaya.

Pokiaľ ide o menové znehodnotenie, vytvára sa proces inflácie. Preto Cetinkaya zdôrazňuje význam cenovej stability.

Cetinkaya tiež oznámil, že centrálna banka bude robiť masívne nákupy zlata. Vedúci oddelenia Capital Market Analysis na Baader Bank Robert Halver, povedal vo svojom vyhlásení: “Turecko má záujem, aby boli devízové rezervy vymieňané ak je to možné za turecké líry s cieľom vyrovnať znehodnotenie meny. Zároveň je zaujímavé, okrem výmeny zahraničnej meny za domácu centrálna banka oznámila nákup zlata. Znehodnotenie meny vždy znamená dovezenú infláciu, ktorá znižuje kúpnu silu obyvateľstva.”

Turkovia by podľa miestnych médií mali nasledovať príklad vedenia a vymieňať zahraničné meny za líru. Občania však namiesto toho kupujú zlato, čo spôsobuje ďalšie oslabenie meny.

V roku 2013 India čelila rovnakým problémom. Indovia nedôverovali svojej vlastnej mene a namiesto toho radšej kupovali zlato ako zaistenie, čo posilnilo devalváciu rupie. Následne indické banky dostali od vlády povolenie na nákup zlata od občanov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.