Turecko bude spolupracovať s Ruskom na evakuácii ľudí z predmestia Damasku

Ankara 24. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Yasin Bulbul/Pool Photo via AP)

Turecko bude spolupracovať s Ruskom na evakuácii približne 500 civilistov zo vzbúrencami ovládaného predmestia sýrskej metropoly Damask, ktoré obliehajú vládne sily. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Na damaskom predmestí Východná Ghúta sa v súčasnosti nachádza približne 500 ľudí vrátane 170 žien a detí, ktorí akútne potrebujú humanitárnu alebo zdravotnícku pomoc, povedal v nedeľu na tlačovej konferencii v Ankare turecký prezident.
“Chceme ich odtiaľ (z Východnej Ghúty) dostať a poskytnúť im u nás liečbu a starostlivosť,” dodal Erdogan s tým, že o otázke evakuácie približne 500 ľudí z predmestia Damasku hovoril nedávno telefonicky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Východná Ghúta je posledným väčším územím pri sýrskom hlavnom meste Damask, ktoré je v rukách odporcov vlády prezidenta Bašára Asada. Armáda ju oblieha od roku 2013 a podľa Detského fondu OSN (UNICEF) sa tam odohráva jedna z najhorších kríz v zdravotníctve od začiatku sýrskeho konfliktu v roku 2011.

Turecko prepustilo ďalších okolo 2700 štátnych zamestnancov
V Turecku prepustili ďalších okolo 2700 štátnych zamestnancov v súvislosti s vlaňajším júlovým zmareným pokusom o štátny prevrat.
Ako vyplýva z obsahu v nedeľu zverejneného vestníka, ide o osoby s kontaktmi na teroristické skupiny, teroristické štruktúry namierené proti národnej bezpečnosti krajiny polmesiaca.
Medzi prepustenými sú okrem iných zamestnanci ministerstiev, príslušníci ozbrojených síl či pedagógovia.
Od pokusu o puč v Turecku zadržali pre podozrenie z kontaktov s kazateľom Fethullahom Gülenom – považovaným mocnými v Ankare za iniciátora snahy o prevrat v krajine – viac ako 50.000 ľudí. O prácu prišlo okolo 150.000 príslušníkov ozbrojených síl, ako aj zamestnancov v štátnom i súkromnom sektore.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)