Demre 6. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR-Milan Kapusta)

Prieskumy odhalili neporušený chrám a pohrebisko pod terajším kostolom sv. Mikuláša v Demre (mesto postavené na ruinách starobylej Myry) v tureckej provincii Antalya, o čom informoval denník Hurriyet
Na snímke relikvia svätého Mikuláša a sv. Martina de Porresa

Pozostatky biskupa sv. Mikuláša z Myry boli pôvodne uložené na mieste dnešného kostola v Demre, ale traduje sa, že približne 700 rokov po jeho smrti, keď niektoré územia Byzantskej ríše ovládli moslimskí dobyvatelia, boli tajne prenesené námorníkmi do talianskeho mesta Bari, kde v súčasnosti stojí Bazilika sv. Mikuláša.
No tureckí archeológovia na základe istých dokumentov teraz tvrdia, že prenesené pozostatky patria skôr miestnemu kňazovi a nie svätcovi, ktorého telo môže byť stále uložené v chrámovom komplexe.

Pod terajším kostolom, ktorý po obnove slúži len niekoľko rokov a máva kvôli tradícii sv. Mikuláša mnoho návštevníkov, sa pomocou radarov detekoval takmer neporušený chrám, v ktorom sa nachádzajú vzácne kamenné reliéfy a mozaiky, ktoré treba zachovať.
“Získali sme veľmi dobré výsledky, ale skutočná práca začína až teraz,” skonštatoval Cemil Karabayram, riaditeľ geodézie a pamiatok v Antalyi, ktorí dúfa, že tam “nájdu nedotknuté telo svätého Mikuláša”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.