Turecké úrady zadržali pracovníka amerického konzulátu v Istanbule

Ankara 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Burhan Ozbilici)

Zadržaný je turecký občan
Turecké úrady zadržali v stredu večer pracovníka amerického konzulátu v Istanbule, ktorý je údajne podozrivý z napojenia na hnutie exilového duchovného Fetullaha Gülena žijúceho v Spojených štátoch. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Ilustračné foto

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla, že zadržaným mužom je turecký občan M.T., ktorého na základe nariadenia istanbulského súdu zatkli pre podozrenie zo špionáže a pokusu o narušenie tureckého ústavného poriadku a zvrhnutie vlády.
Veľvyslanectvo Spojených štátov v Turecku označilo zadržanie pracovníka istanbulského konzulátu za “absolútne neopodstatnené” a vyjadrilo nad ním hlboké rozhorčenie.
“Neopodstatnené a anonymné obvinenia vznesené voči nášmu zamestnancovi podkopávajú a znehodnocujú dlhoročné partnerstvo” medzi Tureckom a Spojenými štátmi, uvádza sa vo vyhlásení amerického veľvyslanectva.
Turecká vláda obviňuje Fetullaha Gülena žijúceho v USA z koordinovania júlového neúspešného pokusu o štátny prevrat, ale 75-ročný kazateľ toto tvrdenie popiera. Od pokusu o puč bolo v Turecku zatknutých vyše 50.000 ľudí a o zamestnanie prišlo približne 110.000 štátnych zamestnancov a ich príbuzných.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.