Ankara 14. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fatih Karacali)

Turecká prokuratúra dnes vydala príkaz na zadržanie 100 bývalých príslušníkov polície podozrivých v súvislosti s vlaňajším neúspešným pokusom o vojenský prevrat. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s tým, že 63 osôb, na ktoré bol vydaný zatykač, už polícia zadržala.
Ilustračné foto

Bývalí policajti sú podozriví z využívania mobilnej aplikácie ByLock, ktorá je podľa Ankary rozšírená medzi prívržencami exilového duchovného Fethullaha Gülena – údajného strojcu vlaňajšieho neúspešného pokusu o vojenský prevrat.
Turecká tlačová agentúra Anadolu informovala, že policajné operácie na zadržanie osôb, na ktoré bol vydaný zatykač, sa dnes uskutočnili v 19 provinciách Turecka.
Ankara tvrdí, že pokus o prevrat, ktorý sa odohral vlani v júli, zorganizovala tzv. Fethullahova teroristická organizácia (FETÖ), ktorú z amerického exilu údajne riadi Gülen. Ten to však rozhodne odmieta.
Po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat turecké úrady začali rozsiahle čistky proti údajným sympatizantom Gülenovho hnutia. Zo štátnych inštitúcií tak prepustili viac ako 150.000 ľudí. Pre podozrenie z napojenia na teroristické skupiny zatkli v krajine vyše 50.000 ľudí.
Ľudskoprávne skupiny i západní spojenci Turecka však vyjadrujú znepokojenie, že turecká vláda zneužíva pokračujúce čistky a razie ako zámienku na potlačenie disentu. Vláda však oponuje, že iba takáto očista spoločnosti môže neutralizovať hrozbu, ktorú predstavuje sieť gülenistov inflitrovaných údajne do zložiek armády, školstva i súdnictva.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.