Istanbul 11. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Turecké referendum o ústavnej reforme sa uskutoční 16. apríla. Potvrdila to dnes Najvyššia volebná rada krajiny

Novelu ústavy, ktorú predložila vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) s cieľom zaviesť v krajine prezidentský systém vlády, parlament odhlasoval 21. januára. Prezident Recep Tayyip Erdogan ju podpísal v piatok 10. februára. Ústavnú reformu teraz musia potvrdiť občania v referende.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip ErdoganNa snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Na základe novely bude mať prezident právomoc vymenovať ministrov a ďalších vládnych činiteľov, ako aj polovicu členov najvyššieho súdu, takisto rozpustiť parlament, vyhlásiť výnimočný stav či vydávať dekréty.

Parlament predtým schvaľoval jednotlivo znenie všetkých 18 článkov ústavy, ktoré AKP zaradila do svojho reformného balíka. Vášnivá rozprava opakovane prerástla do potýčok medzi poslancami.

Predstavitelia AKP argumentujú, že silný prezidentský úrad je potrebný na posilnenie a stabilizovanie Turecka v čase, keď čelí rôznym hrozbám terorizmu.

Kritici považujú zmeny za snahu legislatívne ukotviť rozsiahle právomoci v rukách prezidenta Erdogana.

Predseda Tureckej advokátskej komory Metin Feyzioglu varoval, že nová ústava premení Turecko na “sultanát” a predznamená koniec demokracie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.