Istanbul 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Zodpovednosť za atentát na ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova pripisuje turecká vláda hnutiu exilového duchovného Fethullaha Gülena žijúceho od roku 1999 v Spojených štátoch. Vyplýva to z dnešného telefonického rozhovoru tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla so svojim americkým rezortným kolegom Johnom Kerrym.

Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt ČavušogluNa snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

Podľa tlačovej agentúry Anadolu, ktorá sa odvoláva na diplomatické zdroje, Čavušoglu v priebehu telefonátu povedal Kerrymu, že atentát na veľvyslanca zosnovala tzv. Fethullahova teroristická organizácia (FETÖ). Údajne tiež dodal, že Rusko rovnako ako Turecko vie, že za útokom stojí práve Gülen, ktorého Ankara obviňuje taktiež zo zorganizovania potlačeného júlového pokusu o štátny prevrat.

Kerry tureckému kolegovi kondoloval a vyjadril ľútosť nad celým incidentom. Obaja ministri údajne hovorili aj o trojstranných rokovaniach o Sýrii, ktoré sa dnes uskutočnili v Moskve a na ktorých boli okrem Čavušogla prítomní aj šéfovia iránskeho a ruského rezortu diplomacie.

Ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova postrelil v pondelok na výstave fotografií v Ankare 22-ročný príslušník ankarskej poriadkovej polície Mevlüt Mert Altintaš. Diplomat následne zraneniam podľahol. Páchateľ počas streľby kričal islamistické heslá a hovoril o pomste za krviprelievanie v sýrskom meste Aleppo. Polícia ho následne usmrtila, predtým však stihol postreliť ešte tri osoby.

Karlov (62) sa venoval diplomatickej kariére asi 40 rokov, veľvyslancom v Turecku bol od roku 2013. Turecká polícia dnes v súvislosti s atentátom zadržala šiestich ľudí a vyšetrovanie rozšírila aj na útočníkových príbuzných, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z prostredia tureckých bezpečnostných síl.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.