Podľa tlačovej agentúry Anadolu, ktorá sa odvoláva na diplomatické zdroje, Čavušoglu v priebehu telefonátu povedal Kerrymu, že atentát na veľvyslanca zosnovala tzv. Fethullahova teroristická organizácia (FETÖ). Údajne tiež dodal, že Rusko rovnako ako Turecko vie, že za útokom stojí práve Gülen, ktorého Ankara obviňuje taktiež zo zorganizovania potlačeného júlového pokusu o štátny prevrat.

Kerry tureckému kolegovi kondoloval a vyjadril ľútosť nad celým incidentom. Obaja ministri údajne hovorili aj o trojstranných rokovaniach o Sýrii, ktoré sa dnes uskutočnili v Moskve a na ktorých boli okrem Čavušogla prítomní aj šéfovia iránskeho a ruského rezortu diplomacie.

Ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova postrelil v pondelok na výstave fotografií v Ankare 22-ročný príslušník ankarskej poriadkovej polície Mevlüt Mert Altintaš. Diplomat následne zraneniam podľahol. Páchateľ počas streľby kričal islamistické heslá a hovoril o pomste za krviprelievanie v sýrskom meste Aleppo. Polícia ho následne usmrtila, predtým však stihol postreliť ešte tri osoby.

Karlov (62) sa venoval diplomatickej kariére asi 40 rokov, veľvyslancom v Turecku bol od roku 2013. Turecká polícia dnes v súvislosti s atentátom zadržala šiestich ľudí a vyšetrovanie rozšírila aj na útočníkových príbuzných, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z prostredia tureckých bezpečnostných síl.