Istanbul 29. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Turecká polícia zadržala dnes v Istanbule známeho autora, novinára a kritika súčasnej vlády Ahmeta Šika

“Bol som zadržaný,” uviedol na svojom konte na Twitteri Šik, pričom dodal, že pozornosť prokurátora pravdepodobne upútal jeden z jeho predchádzajúcich príspevkov na tejto sociálnej sieti.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ďalšie podrobnosti o Šikovom zadržaní zatiaľ nie sú známe.

Šik je dlhoročným kritikom exilového duchovného Fetullaha Gülena, ktorého turecké úrady vinia zo zosnovania neúspešného prevratu z 15. júla. Terčom jeho kritiky je však aj vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá Gülena podporovala do roku 2013. Na verejnosť vtedy prenikli správy o názorových nezhodách medzi Gülenom a vtedajším šéfom AKP a súčasným tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

V roku 2011 strávil Šik takmer rok vo väzbe za svoju knihu Imámova armáda, ktorá rozpráva príbeh Gülenovho hnutia a jej vydanie turecké úrady zakázali.

“Hovoriť o Gülenovom hnutí a zároveň prehliadať spoluprácu AKP s ním je obrovskou chybou,” uviedol Šik začiatkom tohto roka v rozhovore pre agentúru DPA. “Gülen a Erdogan by za svoj podiel na jeho vzniku mali byť postavení pred súd,” dodal.

Turecká vláda obviňuje Gülena žijúceho v USA z koordinovania júlového neúspešného pokusu o štátny prevrat, ale 75-ročný kazateľ toto tvrdenie popiera.

Od pokusu o puč bolo v Turecku zatknutých vyše 36.000 ľudí a o zamestnanie prišlo 75.000 štátnych zamestnancov a ich príbuzných.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.