Turecká opozícia začala 400-kilometrový protestný pochod

Istanbul 15. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)

Najväčšia turecká opozičná strana začala 400-kilometrový pochod z hlavného mesta Ankara do Istanbulu na protest proti uväzneniu jedného z jej zákonodarcov. Poslanca Enisa Berberogla v stredu odsúdili na 25 rokov väzenia za odhalenie štátneho tajomstva, napísala dnes agentúra AP
Ilustračné foto

Kemal Kiličdaroglu, predseda stredoľavej Republikánskej ľudovej strany (CHP), ktorá pochod organizuje, dnes pred tisíckami stúpencov hovoril o potrebe brániť nezávislosť súdnictva a výkonu spravodlivosti v krajine.
Enisa Berberogla odsúdili za údajné prezradenie utajených informácií na špionážne účely. Tento poslanec CHP mal v roku 2015 poskytnúť tureckým novinám Cumhuriyet informácie dokazujúce údajnú prepravu zbraní islamistom v Sýrii vozidlami tureckého štátu.
Berberoglu patril k viac ako 130 poslancom tureckého parlamentu, ktorých imunitu zrušili po vlaňajšom pokuse o štátny prevrat v krajine. Ide o niekdajšieho žurnalistu, ktorý stál v období rokov 2009-2014 na čele redakcie renomovaného periodika Hürriyet.
Reportéri bez hraníc (RSF) odsúdenie Berberogla ostro odsúdili. Predstaviteľ RSF Christian Mihr vyzval na neodkladné zrušenie škandalózneho verdiktu.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.