Ankara 13. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Yorulmaz)

V Turecku sa začína otvorene hovoriť o zmene volebného zákona. Táto téma sa už dostala aj do národného parlamentu a podľa agentúry AP sa pripravuje ďalšie posilnenie pozície súčasného prezidenta  Recepa Tayyipa Erdogana.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Dôležité prezidentské a aj parlamentné voľby v Turecku sú naplánované na november 2019, ale teoreticky by sa mohli konať aj skôr. K tomu, aby sa Erdogan udržal na čele prezidentského systému, kde od minulého aprílového referenda neexistuje úrad premiéra, bude musieť získať 51 percent hlasov. Ak pripravované zmeny parlamentom prejdú, Erdoganova vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) by mohla vstúpiť do predvolebnej koalície s nacionalistami zo Strany národnej akcie (MHP). Tí by tak získali kreslá v parlamente, aj keby ich strana neprekročila stanovený prah 10 percent hlasov. Erdogan by si na oplátku zaistil ich podporu pri prezidentskej kampani
Denník Washington Post informuje, že opozícia na čele so zoskupením CHP (Ľudová republikánska strana) sa obáva, že navrhované zmeny môžu viesť k volebným podvodom. Vláda by tak vraj mohla dosadzovať k dohľadu nad volebnými miestnosťami straníckych funkcionárov, povolávať ozbrojené zložky alebo presúvať volebné urny. Volebné lístky vhadzované do urien tiež nebudú musieť nutne obsahovať pečiatku príslušnej volebnej komisie. K tejto praktike už došlo počas minuloročného referenda a opozičné strany ju neúspešne napadli na najvyššom súde. Za protiprávne ho označila aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá priebeh všeľudového hlasovania monitorovala.
Ergoganova AKP tieto opatrenia obhajuje tým, že sú nevyhnutné pre “bezpečnosť volieb” na juhovýchode krajiny obývanom prevažne Kurdmi, kde povstalci podľa AKP násilím ovplyvňujú občanov, ktorí chcú voliť. Strana AKP a nacionalisti majú dostatočnú väčšinu na to, aby zmeny v parlamente presadili.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.