Perth 10. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Taylor)

Turecká ofenzíva proti Kurdom na severe Sýrie by mohla podnietiť oživenie extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Vo štvrtok sa tak vyjadril austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý, tak ako mnoho ďalších politikov vo svete, vyjadril znepokojenie nad vývojom situácie. “Veľmi nás znepokojuje to, čo by to mohlo znamenať pre kurdský ľud. Obávame sa toho, čo by to mohlo znamenať pre potenciál oživenia Daíšu,” uviedol predseda austrálskej vlády

Na snímke Scott Morrison

Morrison okrem iného uviedol, že bol cez noc v kontakte s vládami v Turecku i USA. Na margo rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa stiahnuť vojakov z území, na ktoré Turecko plánovalo zaútočiť, sa však odmietol vyjadriť, no podotkol, že Austrália by v tejto veci so Spojenými štátmi spolupracovala. “Aby bolo jasné, je to turecká vláda, ktorá tam podniká kroky na vytvorenie nestabilnej situácie. Oni sú tí, ktorí v skutočnosti nasadzujú (vojsko, pozn. SITA) a chcú prejsť cez hranicu a konať v druhom národnom štáte. Je to konanie tureckej vlády, ktoré Austráliu veľmi vážne znepokojuje,” vyhlásil premiér.

Turecko v stredu spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil na Twitteri, cieľom operácie “Mierová jar” je “predísť vytvoreniu teroristického koridoru pozdĺž južnej hranice (Turecka – pozn. SITA) a priniesť do oblasti mier”, a tiež “ochrana územnej celistvosti Sýrie a oslobodenie miestnych obyvateľov z náručia teroristov”.

Spusteniu ofenzívy proti sýrskym Kurdom predchádzalo nedeľňajšie vyhlásenie amerického prezidenta Trumpa, ktorý po telefonáte s Erdoganom oznámil, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z území, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť. Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke IS, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj