Ankara 23. marca 2019 (HSP/aa.com.tr/Foto: Screenshot Anadolu)
 
„Po tom, ako Washington odmietol predať Turecku systémy Patriot, Ankara začala hľadať alternatívy. Medzi inými si posúdila aj návrh o nákupe ruských raketových systémov S-400. Táto otázka sa v Turecku aktualizovala aj kvôli krvavému konfliktu v Sýrii, keď spojenci NATO nechali Ankaru osamotenú a musí čeliť hrozbám v sfére bezpečnosti,“ uviedli vo svojom článku s názvom „Turecko chce ochrániť svoj vzdušný priestor pred potenciálnymi hrozbami“ domáci novinári Zuhal Demirci a Hicran İsmayılova

Ilustračné foto

Tento článok zverejnila turecká informačná agentúra Anadolu. Autori pripomenuli, že na začiatku roku 2013 spojenci Turecka v NATO rozmiestnili v tureckej provincii Adana raketové komplexy Patriot a v provincii Kahramanmaraş – systémy SAMP-T.
„Ankara to považovala za dočasné opatrenie, ktoré nezodpovedalo dlhodobým záujmom krajiny. Po tomto Ankara prijala rozhodnutie o vypracovaní a výrobe vlastných systémov protivzdušnej obrany,“ uvádzajú autori článku.
Pripomínajú, že zároveň Ankara sa rozhodla, že nakúpi ruské mobilné raketové komplexy S-400. „Definitívne rozhodnutie v prospech nákupu práve ruských systémov prijala po tom, ako Washington odmietol odovzdať Turecku údaje o technických parametroch komplexov Ratriot. Pričom cena amerických raketových komplexov bola dosť vysoká,“ uvádza sa v článku zverejnenom agentúrou Anadolu.
Autori prízvukujú, že ruskí partneri poskytli Ankare všetky technické informácie, ktoré potrebovala, a navyše dohodli sa na spoločnej výrobe komplexov S-400. Poukazujú na to, že ruský raketový systém je schopný zlikvidovať úplne všetky existujúce moderné vzdušné a kozmické prostriedky. Za hlavnú výhodu považujú skutočnosť, že S-400 je schopný zničiť vzdušné ciele na oveľa väčšej vzdialenosti, ako americké systémy.
„Rakety 40Н6Е sú schopné zničiť ciele na vzdialenosti do 400 km a rakety 48N6 – do vzdialenosti 250 km. Ruský komplex môže zahájiť paľbu na všetky strany – na 360 stupňov. Zachytí ciele na vzdialenosti 600 km. Každý ruský komplex dokáže zasiahnuť 10 cieľov, môže namieriť na ne do 20 rakiet. Rýchlosť zasahovania cieľov je do 4800 m/sek. Ruský komplex po príchode na miesto určenia je pripravený na boj v priebehu 5 – 10 minút, môže byť použitý vo dni – v noci, za všetkých klimatických podmienok, je schopný čeliť  rádioelektronickým útokom nepriateľa,“ pripomínajú autori článku.
„V Ankare sú presvedčení, že ruské systémy posilnia obrannú moc Turecka a umožnia zlikvidovať hrozby národnej bezpečnosti. Vyhrážky USA o uvalení sankcií na Turecko v prípade realizácie zmluvy o nákupe S-400 neovplyvnili pozíciu Ankary. Turecko jasne dalo najavo, že nemieni meniť svoje plány. Prvá dodávka komplexov S-400 v rámci rusko-tureckej zmluvy je naplánovaná na júl tohto roka,“ uzatvárajú svoj článok tureckí novinári Zuhal Demirci a Hicran İsmayılova.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Turecká agentúra Anadolu: “Načo Turecko potrebuje ruské komplexy S-400? Pretože chce chrániť svoj vzdušný priestor“ zobrazený najskôr Hlavné správy.