Ankara 14. februára 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Portál Global Times informuje o iskrení medzi Tureckom a USA.
Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

Turecko varuje USA a tvrdí, že vzájomné turecko-americké vzťahy dospeli ku kritickému bodu. Zároveň Turci varovali USA, že môže prísť k vážnemu narušeniu väzieb medzi spojencami NATO, kvôli sýrskej kampani.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson má v Ankare najneskôr tento týždeň viesť rozhovory s cieľom nájsť východisko, keďže Washington vyjadruje vážne znepokojenie nad tureckou kampaňou proti kurdským milíciám.
„Naše vzťahy dospeli do kritického bodu. Buď sa napravia, alebo totálne poškodia“, uviedol turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu v tureckej televízii.
Ankara začala minulý mesiac vojenskú operáciu proti kurdským milíciám v západnej enkláve Afrin, v severnej Sýrii.
Zatiaľ čo Turecko vidí kurdské milície ako „teroristickú odnož“ Kurdskej strany práce (PKK), USA úzko spolupracujú s kurdskými milíciami v Sýrii.
Turecko nevie USA stále odpustiť, odkedy Washington podľa nich nezvládol vydanie moslimského kazateľa Fethullaha Gulena z Pensylvánie, ktorého v roku 2016 obvinil turecký prezident Recep Erdogan z organizovania pokusu o jeho zvrhnutie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.