Tunis 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ed Murray/NJ Advance Media via AP)

Tuniské bezpečnostné zložky oznámili dnes zatknutie ďalších piatich údajných džihádistov po tom, ako v sobotu zadržali v tejto krajine troch mužov, ktorí sú podozriví z udržiavania kontaktov s Anisom Amrim, označeným za páchateľa tohtotýždňového útoku na vianočné trhy v Berlíne. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že najnovšie zatýkanie takisto súvisí s týmto teroristickým činom

Na snímke uprostred na zemi Ahmad Khan Rahami Ilustračné foto

Podľa vyhlásenia tuniského ministerstva vnútra bola v jednej z okrajových častí metropoly Tunis rozložená “nebezpečná” skupina, zodpovedná za nábor bojovníkov a ich vysielanie do zahraničia. Zatknuté osoby sú vo veku 25-40 rokov.

V skupine zadržanej v sobotu je údajne i synovec Tunisana Amriho, ktorého niekoľko dní po berlínskom útoku z 19. decembra zastrelili policajti na predmestí talianskeho Milána. Podľa zverejnených zistení Amri od týchto troch mužov požadoval, aby odprisahali vernosť teroristickej organizácii Islamský štát.

Úrady v Tunisku nedávno informovali, že v súčasnosti sledujú približne 800 extrémistov, ktorí sa vrátili do tejto krajiny z Líbye, Sýrie alebo Iraku.

Po útoku na vianočné trhy v Berlíne, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych a desiatky zranených, vyvíja nemecká vláda nátlak na Tunisko, aby urýchlilo repatriáciu neúspešných žiadateľov o azyl, akým bol Amri. V sobotu sa pred budovou parlamentu v Tunise zhromaždili stovky demonštrantov, aby vyjadrili nesúhlas so spätným prijímaním ľudí podozrivých z extrémizmu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.