S odvolaním sa na nemenované vysokopostavené zdroje z francúzskeho rezortu vnútra o tom informoval nedeľník Journal de Dimanche. Podľa mediálnych informácií sa príslušný cestovný lístok našiel pri kontrole vecí eliminovaného Amriho.

Francúzsky minister vnútra Bruno Le Roux v piatok večer potvrdil pokračujúce vyšetrovanie kauzy s cieľom objasniť presne fakty. K predpokladanej trase Tunisana na francúzskom území sa však nevyjadril. „Vyzývam k maximálnej opatrnosti s ohľadom na informácie, ktoré momentálne kolujú,“ formuloval.

Talianske médiá v piatok informovali, že Anis Amri pricestoval do Turína z francúzskeho mesta Chambéry, aby následne pokračoval do Milána, kde ho policajná hliadka chcela podrobiť rutinnej kontrole dokumentov, avšak Amri bez váhania vytiahol pištoľ a na mužov zákona začal strieľať. Pri prestrelke policajti predpokladaného teroristu usmrtili, jeden z nich utrpel zranenia, ktoré však nepredstavujú ohrozenie jeho života.

Amriho synovec tvrdí, že strýko si želal, aby prisahal vernosť IS

Traja Tunisania, ktorých tamojšie bezpečnostné sily zadržali v piatok v okolí mesta Kairouan, považovaného za baštu salafistov, tvorili podľa tamojšieho rezortu vnútra teroristickú bunku.

Zadržaní majú podľa ministerstva 18-27 rokov, pričom jeden z nich je synovcom pravdepodobného útočníka kamiónom z Berlína z 19. decembra Anisa Amriho.

Práve tento mladík sa priznal, že bol s Amrim opakovane v kontakte prostredníctvom kódovanej komunikácie cez web. Jeho strýko si vraj želal, aby prisahal vernosť tzv. Islamskému štátu (IS) a posielal mu peniaze. V regióne, v ktorom došlo k zadržaniu trojice podozrivých, žijú aj blízki v piatok v Taliansku eliminovaného Anisa Amriho.

Telo Talianky, ktorá zahynula pri terore v Berlíne, previezli dnes do Ríma 

Telesné pozostatky 31-ročnej Talianky Fabrizie Di Lorenzovej, ktorá sa v Berlíne stala jednou z 12 obetí teroristického útoku na vianočnom trhu v štvrti Charlottenburg, previezli dnes do vlasti. Stalo sa tak na palube štátneho Airbusu 319, ktorý pristál na rímskom letisku Ciampino, kde ho podľa médií očakávali okrem iných taliansky prezident Sergio Mattarella či ministerka obrany Roberta Pinottiová. Di Lorenzová, ktorá pochádzala z mestečka Sulmona v regióne Abruzzy, žila v nemeckej metropole od veku troch rokov.

Najvyšší predstaviteľ talianskej polície Franco Gabrielli reagoval dnes na kritiku v súvislosti s menovaním dvoch policajtov, ktorí zlikvidovali medzinárodne hľadaného Tunisana Anisa Amriho, pravdepodobného páchateľa teroristického útoku v Berlíne. Podľa jeho slov taliansky premiér Paolo Gentiloni i minister vnútra Marco Minniti verejne poďakovali obom členom príslušnej policajnej hliadky, vyzdvihli význam ich činu a preto ich menovali. „Je to uznanie pre dvoch policajtov, ktorí riskovali svoje životy,“ podčiarkol Gabrielli dementujúc fámy o tom, že oboch treba teraz chrániť pred prípadnou pomstou.

Nedošlo k všeobecnému zlyhaniu bezpečnostných zložiek 

Nemecký spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere poprel vo vyjadrení pre nedeľník Bild am Sonntag všeobecné zlyhanie bezpečnostných zložiek krajiny v prípade predpokladaného atentátnika z Berlína Anisa Amriho z Tuniska.

Zatiaľ niet z právneho hľadiska dostatočnej možnosti monitorovať pohyb každého z nebezpečných pre krajinu 24 hodín denne, vyplynulo z jeho slov. Minister súčasne konštatoval, že robiť už teraz závery by nebolo seriózne. Prípad, ako zdôraznil, vyhodnotia až do detailov a predložia o tom správu.

V Nemecku sa množia hlasy po sprísnení predmetnej legislatívy. Amriho žiadosť o azyl v spolkovej republike totiž podobne ako predtým v Taliansku zamietli, navyše zaradili Tunisana medzi nebezpečných pre krajinu a po šesť mesiacov monitorovali jeho pohyb, aby sa krátko pred útokom na jeden z vianočných trhov v Berlíne s využitím odcudzeného poľského kamiónu tento muž stratil nemeckým bezpečnostným orgánom.