Košice 19. septembra 2018 (HSP/Foto:ustavnysud.sk)
 
Po úspechu prvých dvoch ročníkov Dňa otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky v Košiciach (ďalej aj „DOD“) v rokoch 2016 a 2017 sa Deň otvorených dverí organizuje na Ústavnom súde Slovenskej republiky (ďalej aj „ústavný súd“) aj tento rok. Uskutoční sa 27. septembra 2018 a sprevádzať ho bude atraktívny program. Predchádzať mu bude „Túlanie sa po Ústavnom súde Slovenskej republiky“ s Milanom Kolcunom, ktoré sa uskutoční týždeň pred DOD 20. septembra 2018.

Na snímke Milan Kolcun (uprostred)

Účastníci „Túlania sa po Ústavnom súde Slovenskej republiky“ navštívia objekty Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktoré nie sú verejnosti prístupné. V sprievode Milana Kolcuna, obľúbeného popularizátora dejín Košíc, uvidia objekt, kde bývajú ústavní sudcovia a priestory, v ktorých prebiehajú rokovania s hosťami z domova aj zo zahraničia. Dostanú sa do „Siene nezávislosti“, v ktorej sa uskutočňujú neverejné zasadnutia pléna ústavného súdu, do novozriadenej pojednávacej miestnosti, v ktorej prebiehajú verejné zasadnutia pléna a senátov ústavného súdu a podľa potreby aj konferencie a semináre, vyskúšajú si talár sudcu, prezrú si insígnie predsedníčky ústavného súdu, nahliadnu do kroniky a oboznámia sa s dielami slávnych umelcov, ktoré sú na ústavnom súde umiestnené.           
„Navštíviť ústavný súd je zaujímavé pre Košičanov i nekošičanov, a tak si ceníme možnosť dostať sa za jeho múry. Ústavný súd je zaujímavý tým, že je top inštitúciou – jedinou svojho druhu na Slovensku – a sídli v architektonickom komplexe s vlastnou históriou. Teším sa na jeho prehliadku i pre to, že som tam istý čas pracoval ako tlmočník a prekladateľ,“ dodáva Milan Kolcun.
Prehliadky sa začnú pred budovou Ústavného súdu Slovenskej republiky na Hlavnej 110 v Košiciach 20. septembra 2018 v časoch o 11:00, 14:00 a 17:00 h.
Redakciu informovali z Kancelárie Ústavného súdu Slovenskej republiky.

 
Príspevok Túlanie sa po Ústavnom súde SR s Milanom Kolcunom sa uskutoční 20. septembra 2018 zobrazený najskôr Hlavné správy.